Bris oka
Bris oka se koristi za dijagnostiku, praćenje i određivanje terapije kod pacijenata sa različitim infekcijama oka kao što su: blefaritis, konjuktivitis i keratitis.
Infekcije oka su česte, naročito kod dece, a mogu biti uzrokovane različitim mikroorganizmima: bakterijama, virusima i gljivicama. Ovi patogeni mikroorganizmi se mogu uneti u oko preko ruku, kontaktnih sočiva, stranog tela, nakon operacije i dr.
Šta podrazumeva infekcija oka?
- Blage infekcije oka uključuju konjunktivitis („crveno oko“) i blefaritis (zapaljenje očnih kapaka).
- Konjunktivitis se može javiti u kombinaciji sa infekcijom očnog kapka ili rožnjače.
- Manje uobičajene ali ozbiljnije infekcije uključuju keratitis (upala rožnjače) i intraokularna infekcija (unutar oka).
- Ostale očne infekcije uključuju suzni adenitis (zapaljenje suzne žlezde), suzne kese (zapaljenje suzne kese), upalu suznih kanala i celulitis.
Ko su najčešći uzročnici infekcije oka?
Pored virusa, bakterije su najčešći uzročnici infekcije oka, usled čega se savetuje da kod upornih simptoma koji ne prolaze obavezno uradite bris oka.
Među bakterijskim uzročnicima, najčešći su:
- Staphilococcus aureus
- Staphilococcus epidermidis
- Corinebacterium vrste
- Streptokokus pneumonie
- Haemophilus influenzae
- Manje uobičajeni uzroci uključuju Streptococcus grupe A, C i G, Neisseria cinerea, Propionibacterium acnes, vrste iz roda Morakella i druge gram negativne mikrobe, kao i anaerobne mikrobe kao što su rodovi Eubacterium i Peptostreptococcus.
Kako se izvodi bris oka?
Najpre se očisti koža oko očiju blagim antiseptikom. Pacijent treba da sedi sa pognutom glavom dok gleda nagore. Zatim lekar povlači donji kapak nadole i lagano prelazi štapićem, rotirajućim pokretom, od konjuktive preko unutrašnje strane donjeg kapka ka spoljašnjem uglu oka.
Šta nakon dobijanja rezultata?
Nakon dobijanja rezultata brisa oka, lekar može da postavi dijagnozu i odredi tačnu terapiju.