Punkcija ascita (paracenteza)
Paracenteza (abdominalna punkcija) je dijagnostičko terapijska procedura kojom se omogućava evakuacija nakupljenog sadržaja iz trbušne duplje (peritonealne šupljine). Izvodi se uz pomoć duge, tanke igle koja se uvodi u trbušnu duplju.
Zašto se izvodi / Indikacije?
Višak tečnosti u abdomenu naziva se „ascites“. Normalno, ne bi trebalo biti slobodne tečnosti u trbušnoj šupljini. Ova tečnost u trbušnoj šupljini može izazvati nadutost, bol i otežano disanje. Najčešći uzrok tečnosti u trbušnoj šupljini je ciroza jetre. Nakupljanje tečnosti u trbušnoj šupljini takođe može biti uzrokovano raznim bolestima, uključujući: infekcije, različita oboljenja creva, oboljenje bubrega, pankreatitis, tuberkuloze, rak.
Postupkom paracenteze se vrši uklanjanje viška tečnosti i utvrđivanje uzroka nakupljanja tečnosti.
- Dijagnostičke svrhe: u cilju otkrivanja uzroka nakupljanja tečnosti, tumora, zapaljenja, bolesti jetre
- Terapijske svrhe: evakuacijom tečnosti se smanjuje bol i pritisak na organe trbušne duplje
Kako se izvodi?
Postupak paracenteze traje oko 15 do 20 minuta i nije potrebna opšta anestezija.
Uključuje sledeće korake:
- Tokom intervencije neophodno je da pacijent bude u ležećem položaju, a mesto uboda se određuje fizičkim pregledom ili ultrazvukom abdomena.
- Lekar najpre primenjuje dezinficijens i lokalni anestetik na mestu gde će biti uvedena igla.
- Kada je područje spremno, lekar ubacuje dugu, tanku iglu u kožu. Sama igla ide 3-5 cm duboko. Ovde se tečnost ekstrahuje pomoću šprica. Možete osetiti neprijatnost tokom ovog postupka.
- Zatim će lekar ukloniti iglu i preko mesta uboda se stavlja zavoj. On može ili ne mora da koristi ultrazvuk tokom eksrakcije tečnosti iz trbušne šupljine. Sledećih sat vremena ćete biti na praćenju pulsa, krvnog pritiska i telesne temperature.
- Ako se paracenteza radi u dijagnostičke svrhe, prikupljeni sadržaj se šalje na biohemijsku, mikrobiološku i citološku analizu. U slučaju terapijske paracenteze, može se izvući i do 4-5 litara tečnosti. Ukoliko se ukloni velika količina tečnosti, vrši se intravenozna naknada tečnosti.
Kako da se pripremite?
- Ako ste trudni ili sumnjate na trudnoću, obavezno to prijavite lekaru!
- Za izvođenje paracenteze bešika mora biti potpuno ispražnjena.
- Obavestite svog lekara o svim lekovima/suplementima koje uzimate. Takođe obavestite lekara ako ste alergični na neku hranu ili lekove.
- Ako uzimate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintra, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin), posavetujte sa lekarom o korekciji doze leka pre same procedure.
Da li postoje rizici?
Rizici povezani sa paracentezom su retki, ali najčešći rizici su manji problemi sa disanjem i curenje tečnosti odmah nakon zahvata.
Ostali potencijalni rizici uključuju:
- pad krvnog pritiska (samo ako se ukloni značajna količina tečnosti)
- slučajno probijanje krvnog suda, creva ili bešike
- akutna povreda bubrega
- infekcija
Šta nakon postupka?
Ukoliko je paracentezom uklonjena velika količina tečnosti, može se desiti da se bistra tečnost ispušta sa mesta uboda tokom narednih 1-2 dana.
Kada odete kući, odmah pozovite svog lekara ako primetite neki od ovih simptoma:
- groznica/zimica (povišena telesna temperatura)
- crvenilo oko mesta uboda igle
- oticanje oko mesta uboda igle
- povećan bol
- krvarenje
- krv u mokraći
- kašalj
- kratak dah
- bol u grudima
- nesvestica
- povećano oticanje stomaka.
Oporavak od procedure je obično jednostavan i u većini slučajeva ćete moći da nastavite sa normalnim aktivnostima kada rana zaceli.
Kompletan cenovnik naših usluga možete pogledati klikom OVDE.