Gastroskopija
Gastroskopija spada u vrstu endoskopskog pregleda koji lekaru gastroenterologu daje uvid u stanje jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva (gornjeg dela tankog creva). Procedura se izvodi uz korišćenje fleksibilnog endoksopa koji se naziva gastroskop.
Ukoliko lekar proceni da je to neophodno, tokom gastroskopije se može sprovesti i niz manjih procedura kao što su:
- biopsija (uzimanje malog uzorka tkiva)
- uklanjanje polipa (izraslina na sluzokoži jednjaka, želuca ili tankog creva)
- zaustavljanje krvarenja ukoliko postoji čir.
Zašto je gastroskopija značajna?
Budući da se organi sistema za varenje ne mogu pregledati ultrazvučnom metodom, gastroskopija je najčešće prva metoda izbora u otkrivanju eventualnih poremećaja. U izuzetnim slučajevima se savetuje i rendgensko snimanje, ali gastroskopija ovde ima prednost jer je preciznija za otkrivanje bolesti, omogućava uzimanje uzoraka tkiva i nema rizika od zračenja.
Kada se radi gastroskopija?
Pacijentima se savetuje da se podvrgnu gastroskopiji iz nekoliko razloga. Najčešće se preporučuje onima kod kojih postoje simptomi kao što su:
Problemi sa varenjem bilo kog tipa
- Učestalo povraćanje (naročito povraćanje krvi)
- Hroničan bol u predelu želuca
- Hronično postojanje gorušice i senzacija peckanja u jednjaku i grlu
- Otežano gutanje
Koje bolesti otkriva gastroskopija?
- Upala jednjaka (ezofagitis)
- Baretov jednjak
- GERB (gastroezofagealna refluksna bolest)
- Čir na želucu i/ili na dvanaestopalačnom crevu
- Gastritis (zapaljenje želuca)
- Zapaljenje dvanaestopalačnog creva (duodenitis)
- Rak želuca i jednjaka
- Hijatus hernija (želudačna kila)
- Razna druga retka stanja.
Šta podrazumeva priprema za gastroskopiju?
Od svog lekara ćete dobiti sve instrukcije, ali najvažnije pravilo jeste da nema hrane i pića minimum 6 sati pre izvođenja gastroskopije.
Kako se izvodi gastroskopija?
Sama procedura u proseku traje 10-15 minuta, a ukoliko se izvode i dodatne procedure (kao gore pomenute) onda se dužina trajanja gastroskopije produžava.
Tokom izvođenja ove procedure, pacijentu se savetuje smireno i nežno disanje.
U predelu grla, gde će proći endoskopska cev, može da se primeni anestetički sprej kako bi područje postalo neosetljivo. Takođe može da se primeni i sedacija.
Neki pacijenti isključivo žele gastroskopiju bez sedacije, pa ako se ovo odnosi i na vas, molimo da o tome razgovarate sa svojim lekarom pre same procedure.
Tokom procedure je neophodno da ležite na boku. Lekar će tražiti od vas da stavite plastični štitnik za usta između zuba, kako biste zaštitili zube i sprečili da grizete endoskop.
Lekar zatim pažljivo ubacuje gastroskop kroz vaša usta i uvodi u jednjak, želudac i dvanaestopalačno crevo (gornji deo tankog creva). Nemate razloga za brigu, moderni gastroskop je prilično tanak.
Video kamera na vrhu gastroskopa šalje slike na monitor komjutera, pa lekar može da uoči eventualne abnormalnosti jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva. Vazduh koji prolazi niz kanal u endoskopu može uzrokovati da se osećate naduto i da želite da podrignete.
Lekar takođe može uzeti jedan ili više malih uzoraka tkiva (biopsija) unutrašnje sluznice želuca ili creva – u zavisnosti od toga zašto se test radi i šta želi da vidi. Ovo je potpuno bezbolno. Uzorci biopsije se šalju u laboratoriju na dalje ispitivanje.
Lekar na kraju pažljivo izvlači gastroskop.
Šta nakon gastroskopije?
Ukoliko je korišćena sedacija tokom procedure, onda je nelagodnost maksimalno smanjena. Međutim, savetuje se da u tom slučaju obavezno neko bude sa vama i odveze vas kući nakon procedure.
Nakon procedure, možda ćete imati blago upalu grla u trajanju do 24 sata.
Napomena
Nakon primene sedativa nikako NE treba:
- upravljati vozilom najmanje 24 sata
- rukovati mašinama najmanje 24 sata
- preduzeti bilo koje druge aktivnosti koje bi mogle da vas izlože riziku.
Da li postoje komplikacije?
Kada ovu proceduru izvodi vrhunski stručnjak koji je iskusan i pravilno obučen za izvođenje iste, kao što su gastroenterolozi na poliklinici Tesla Medical – onda su rizici od komplikacija minimalni.
Komplikacije gastroskopije, kao i kod bilo koje druge procedure, mogu da se jave i obično uključuju:
- perforacija zida želuca ili creva
- krvarenje
- gušenje.
Na sreću, u praksi su ove komplikacije zaista vrlo retke.
Budući da gastroskopija može uključivati i korišćenje sedativa ili anestetika, rizici su i u ovom slučaju neuobičajeni, ali mogu uključivati otežano disanje i abnormalan srčani ritam.